Nowa ustawa hazardowa 2017

      1 komentarz do Nowa ustawa hazardowa 2017

Młotek sędziowski - Ustawa Hazardowa 2017 - HotSpoty.com.pl

Sejmowa komisja finansów zaakceptowała nową ustawę hazardową, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2017 roku. Ustawa hazardowa 2017 ma w zamiarze zwiększyć ochronę graczy i ograniczyć szarą strefę w gospodarce. Wprowadzono znaczące zmiany prawne odnoszące się do gier hazardowych, przedstawimy wam najważniejsze z nich dotyczące automatów do gier.

Gry na automatach do gier poza kasynami

Przyjrzyjmy się co mówi o tym nowa ustawa o grach hazardowych. Jedynym organizatorem gry na automatach hazardowych, wyłączając kasyna pozostaje jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, prowadząca monopol państwa w tej dziedzinie. Automaty hazardowe będą umieszczane w salonach gier w ilości 3-50 maszyn. Przy czym specjalnie określone będą ograniczenia odnośnie lokalizacji salonów (np. odległość od szkół czy też kościołów). Automaty hazardowe będą odpowiednio zabezpieczane, będą znajdować się pod monitoringiem oraz połączone zostaną w specjalny system, do któego dostęp będzie miał m.in. minister właściwy do spraw finansów publicznych. Liczba automatów również będzie ograniczona – jeden automat może przypadać za każdy 1000 mieszkańców danego powiatu. Pojawi się zakaz posiadania takich automatów do gier (za wyjątkami wykazanymi w ustawie – jak np. kasyna, dostawczy czy serwisanci).

Gry w internecie a ustawa hazardowa 2017

Jednoosobowa spółka Skarbu Państwa sprawująca monopol państwa w dziedzinie gier hazardowych ma również wyłączność w sprawie organizowania w internecie gier kasynowych, takich jak gry karciane i ruletka, z wyłączeniem zakładów wzajemnych i loterii. Powstał oficjalny „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”. W świetle nowych przepisów dostawcy internetu mają 48 godzin na zablokowanie dostępu do witryn internetowych, które wykorzystują nazwy domen wpisanych do tego rejestru. Dostawcy usług płatniczych dostali zakaz współpracy z podmiotami, które oferują nielegalne gry hazardowe na witrynach zawartych w rejestrze. Oczywiście istnieją sposoby na obejście tych blokad, o których napisaliśmy w tym artykule.

Zasady odpowiedzialnej gry

Podmioty organizujące gry hazardowe w internecie, będą musiały opracować i zastosować tzw. „regulamin odpowiedzialnej gry”. Nowa ustawa o grach hazardowych mówi o tym, aby osoby nieletnie nie uprawiały hazardu. Będzie do tego potrzebne określenie procedury weryfikacji wieku oraz rejestracji gracza. Dzięki tym zasadom gracze będą kontrolować swoje zaangażowanie w grę oraz to otrzymają informacje o ryzyku związanym z uczestnictwem w grach hazardowych.

Znaczne zmiany, od kiedy ustawa hazardowa 2017 weszła w życie tyczą się też kar za udostępnianie automatów do gier bez koncesji. Wzrosły one z 12000 aż do 100000 zł od każdego automatu. Katalog podmiotów, które podlegają karom za łamanie ustawy też się rozszerzył, zgodnie z nową ustawą są to:

  • posiadacze zależni lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier hazardowych i w których jest prowadzona działalność gastronomiczna, handlowa czy też usługowa (100000 zł od każdego automatu),
  • posiadacze samoistni lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier hazardowych i w których jest prowadzona działalność gastronomiczna, handlowa, czy też usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego (100000 zł od każdego automatu),
  • dostawca prowadzący usługi płatnicze, przedsiębiorca telekomunikacyjny niewykonujący obowiązków nałożonych ustawą (do 250000 zł.).

Za nielegalne posiadanie automatów do gier przewidziano też odpowiedzialność karno-skarbową (art. 107d kks). Więcej informacji na temat tej ustawy możecie także przeczytać tutaj.

One thought on “Nowa ustawa hazardowa 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.